Kom med på sommervandring, til bageweekend og på mysteriejagt

11.06.2021

Lejre Museum og Tadre Mølle glæder sig til at afholde sommeraktiviteter for hele familien. Tag for eksempel med på kongevandring i Lejre eller kom til bageweekend på Tadre Mølle. Foto: Daniel T. N. Rasmussen/ROMU.

Hos Lejre Museum og på Tadre Mølle glæder ansatte og frivillige sig til at afholde sommeraktiviteter for hele familien – den står på historisk hygge, opdagelser i det grønne og et mysterium om en mølle…

Der er gang i den på ROMU’s besøgssteder, ikke mindst på Lejre Museum og Tadre Mølle, hvor frivillige og ansatte ser frem til en sommer, hvor man igen kan afvikle arrangementer.

Der er aktiviteter for enhver smag og hele familien – store og små. Man kan kværne mel og bage som i gamle dage, man kan komme ud i den majestætiske natur omkring kongehallerne i Lejre, og man kan løse mysterier i massevis.

”Sommerens aktiviteter foregår i det fri i de historiefyldte og naturskønne omgivelser i Lejre. Vi har meget at byde på, og besøgende får chancen for både at prøve kræfter som bager med friskmalet mel, vandre i konger og vikingers fodspor, løse mysterier som familie, gå på opdagelse i naturen og læne sig tilbage i sommersolen.” fortæller museumsinspektør Isabella No’omi Fuglø.

Få overblikket herunder.

Bag brød som i gamle dage
Kom til bageweekend på Tadre Mølle, hvor vi forvandler mel til brød. Få hænderne i substansen og mærk de gamle traditioner på egen krop.

Naturens kræfter kommer tæt på, når den gamle vandmølle gør korn til mel. Der vil desuden være forskellige aktiviteter på dagen, så alle familiens medlemmer kan sætte sanserne i brug og selvfølgelig prøve det gammeldags brød, der smager pragtfuldt!

Café Maries Minde sælger kaffe og lidt sødt, så der er rig mulighed for at gøre en dag ud af det.

Kom med på kongevandring
Tag på en sanserig familieudflugt, når Lejre Museum guider igennem et univers af konger, vikinger og guder i landskabet omkring museet.

Kom med på en oplevelsesrig tur tilbage til kongerigets vugge. Der skal kæmpes i kongehallen, der skal drikkes bjørneblod, og de nordiske guder kommer forhåbentlig helt tæt på.

På turen kommer vi forbi nogle af mest imponerede arkæologiske fundsteder i Danmark. Oplev stedet, hvor Danmarks største kongehal i vikingetiden prægede det naturskønne landskab. Det var her man fandt “Skelettet i kongehallen”, som i øvrigt kan opleves i Lejre Museums spotudstilling.

 

Sommermysterier
Der er mysterier at løse, både på Tadre Mølle og Lejre Museum.

Ved den gamle vandmølle findes et mysterium, som har forvirret områdets beboere gennem umindelige tider. I den naturskønne Elverdamsdal der omgiver møllen, inviteres hele familien derfor til mølle-mysterieløsning og opdagelsestur rundt i den unikke historie og de smukke rammer.

Ved Lejre Museum kan man også komme på mysteriejagt og fordybe sig i den spektakulære historie om Danmarks første kongesæde, når museet sætter rammen om en mystisk, tankevækkende og aktiv dag i landskabet.

Alt man skal gøre er at hente en oplevelsespakke i butikken inden for museets åbningstid. Herefter vil man blive guidet på rette vej.

 

Naturweekend på Tadre Mølle
Oplev den danske sommer fra sin mest idylliske side og indtag den betagende natur i Elverdamsdalen, når Tadre Mølle og ROMU i et samarbejde med Tadre Mølles Venner og Nationalpark Skjoldungernes inviterer hele familien til at gå på opdagelse i naturen omkring den gamle vandmølle.

Udstyret udleveres af museet og en kyndig naturvejleder sender familien på rette spor – ud i det grønne.

 

Historiske sommervandringer
Hver torsdag og søndag i juni, juli og august kan man komme med på historiske sommervandringer i Lejre. Turene har forskellige historiske temaer, og kommer forbi smukke, historiske omgivelser undervejs. Turenes længde og varighed varierer fra tur til tur, men fælles for dem alle er, at de har fokus på samspillet mellem kultur, natur og bevægelse.

Turene ledes af engagerede frivillige og undervejs vil der være en pause til spisning af egen medbragt madpakke.  Alle turene starter klokken 11 ved Lejre Museum og rundes af ved Gammel Kongsgård, hvor der er mulighed for at nyde tilkøbt kaffe og kage.

Mange af turene er gratis, mens man på enkelte af ruterne betaler et deltagerbeløb til jordejerne for ophold. Alle turene kræver tilmelding på forhånd. Ønskes tilkøb af kaffe og kage, bestilles det inden turens start.

Oplev kunstværk
Hen over sommeren kan man på Lejre Museum også oplevet kunstværket Øjeblikket, der er skabt af 3. klasserne i Lejre Kommune sammen med billedkunstner Astrid Randrup. Eleverne har som en del af kultur- og kunstprojektet, Dronten, arbejdet med kunstværket i en samskabende proces mellem eleverne, kunstneren og formidlere på Lejre Museum.

Kunstværket Øjeblikket står ved Lejre Museum og kan opleves både i og uden for museets åbningstid fra 23. juni 2021-31. august 2021.

 

Tid, pris og sted

Bageweekend på Tadre Mølle:

17.+18. juli kl. 12.00-16.00

Voksne: 35 kr. Børn og unge 0-17 år: Gratis. Billetten giver også mulighed for besøg i udstillingen og på møllen på dagen

Sted: Tadre Mølle, Tadre Møllevej 23, 4330 Hvalsø.
Find billetter her.

 

Kongevandring:

Alle tirsdage kl. 11.00 og 13.00 i hele sommerferien (uge 26-31)

Voksne: 60 kr. Børn og unge 0-17 år: Gratis. Billetten giver også mulighed for besøg i udstillingen på dagen.

Sted: Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre.
Find billetter her.

 

Møllemysteriet:

I åbningstiden i juli måned

Voksne: 35 kr. Børn og unge 0-17 år: Gratis. Billetten giver også mulighed for besøg i udstillingen og på møllen på dagen.

Sted: Tadre Mølle, Tadre Møllevej 23, 4330 Hvalsø.

Da vi er ude i naturen, opfordrer vi til at medbringe praktisk tøj og fodtøj.

Mysteriet kan nydes af hele familien, men er fortrinsvis for børn i alderen 6-12 år. Mysteriet tager ca. en time at gennemføre og kan hentes i møllens café.

 

Mysteriejagt:

I åbningstiden hele sommerferien (26.06-08.08)

Voksne: 60 kr. Børn og unge 0-17 år: Gratis. Billetten giver også mulighed for besøg i udstillingen på dagen.

Sted: Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre

Anbefalet aldersgruppe: 10-14 år.
Vi anbefaler grupper på 2-5 personer.

Turen er ca. 3 km lang og varer 1,5 time. Husk praktisk fodtøj.

Det er muligt at købe is, vand og kaffe i museumsbutikken.

Henvend dig i butikken i museets åbningstid hvis du vil på mysteriejagt.

Bemærk at materialerne skal leveres retur til museet, hvorfor oplevelsen bør påbegyndes senest kl. 14.00.

 

 

Naturweekend på Tadre Mølle:

3.+4. juli kl. 12.00-16.00

Voksne: 35 kr. Børn og unge 0-17 år: Gratis. Billetten giver også mulighed for besøg i udstillingen og på møllen på dagen.

Sted: Tadre Mølle, Tadre Møllevej 23, 4330 Hvalsø.
Find billetter her.

 

Historiske sommervandringer ved Lejre Museum:

Alle torsdage og søndage kl. 11 i juni, juli og august

Mødested: P-pladsen foran Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre.

Pris: Gratis. Dog koster enkelte ruter 30 kr. eller 60 kr.
Find billetter til de forskellige ture her.

Kaffe og Kage på Gammel Kongsgaard: 40 kr. (bestilles inden turenes start). Husk praktisk fodtøj.

 

Kunstværket Øjeblikket

Kunstværket står ved Lejre Museum og kan opleves både i og uden for museets åbningstid fra 23. juni 2021-31. august 2021.

 

Grundet Covid-19 er tilmelding og billetkøb på forhånd nødvendigt.

 

Få overblik over alle aktiviteterne på ROMUs besøgssteder her.

Kom til bageweekend eller naturweekend på Tadre Mølle. Her kan du også prøve at løse møllemysteriet.  FOTO: ROMU 

På Lejre Museum kan du hen over sommeren tage med på historiske vandringer, følge konger og vikingers fodspor på kongevandring og løse spændende mysterier. FOTO: ROMU

Vild med sagnkonger, vikinger og jernalderarkæologi? Skal du være med til at få Lejre tilbage i danmarkshistorien?
Så skal du tilmelde dig Lejre Museums nyhedsbrev, hvor du månedligt vil modtage artikler, nyheder og spændende historier.

X
post-6189

Grundlovsdag på Lejre Museum

BEGIVENHED

Hyld demokratiet sammen med ROMU

25.05.2023

Folkemøde i Herthadalen. Tidspunktet for mødet er ukendt, men billedet giver et indtryk af rammerne i Herthadalen for de populære folkemøder i 1800-tallet. Foto: Flensborg. Lejre Arkiv.

På grundlovsdag den 5. juni fejrer ROMU demokratiet i Lejre og Roskilde – med fællessang, godt til ganen og overraskende, væsentlige lokalhistorier. Roskilde var det danske demokratis vugge, og i Lejre blev holdt gigantiske folkefester til ære for grundloven. Dét bliver afsættet, når ROMU markerer dagen med to gratis arrangementer.

Mange tusind mennesker havde fundet vej, på gåben, til hest eller i hestevogn, til Herthadalen nær Gl. Lejre den 5. juni 1854. De ville fejre landets nye forfatning, grundloven – og ikke mindst høre den berømte præst, salmedigter, politiker, forfatter og folkeoplysningsmand N.F.S. Grundtvigs tale om sagn fra Lejre, national stolthed og borgeren.

“I midten af 1800-tallet kunne de virkelig fejre det spæde demokrati. Vi kan ikke måle os med datidens rene og skære folkefest, men fra ROMUs side vil vi også markere denne demokratiets festdag med fælleskab, gode historier og fejring af demokratiet,” siger museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard.

Derfor markerer ROMU årets grundlovsdag med to hyggelige, oplysende, underholdende mini-folkefester – om formiddagen på Lejre Museum, efter middag i museumsgården på Roskilde Museum.

Lokale historier og lokale sange
Gæsterne vil kunne nyde gratis kaffe, te og kage, fællessang med lokalområdet som tema ved pianist og sanger Line Rosenlund og en kort og fyndig grundlovstale fra museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard om lokalområdets spændende historier fra grundlovens tidlige år.

Arrangøren bag begge grundlovsfejringer, Marie Abel Hesse fra ROMU, fortæller, at det især handler om at være sammen med andre om at fejre demokratiet:

“For os handler det for om at skabe en fællesskabsfølelse – med spændende lokalhistorier om demokratiets begyndelse og fællessang, fordi det bringer os tættere sammen”.

Museumsdirektøren tilføjer:

“Når man arbejder med museer, så lever og ånder man på mange måder for demokratiet. Museer er sat i verden for at oplyse, berige og underholde borgerne med den historie, vi er rundet af.”

Derfor er begge arrangementer også rundet af lokalområdets lange tradition for politiske folkefester, fortæller Marie Abel Hesse og påpeger, at Grundtvig allerede i 1851, tre år før det første store møde i Herthadalen, holdt tale for folket et andet sted i lokalområdet; nemlig ved den engang 100 meter lange skibssætning fra vikingetiden i Gl. Lejre – hvorfor arrangementet i Lejre også i år bliver afholdt netop dér.

I Roskilde vil fokus naturligt være på byens enestående historier som rugemaskine for det danske demokrati.

Roskilde var grundlovens vugge

I 1844 – altså fem år før grundloven – stod den nationalliberale politiker Orla Lehmann i en stor sal i det smukke gule barokanlæg, Det Kongelige Palæ, i centrum af Roskilde. I hesteskoformede rækker sad repræsentanter for bønder, borgere og godsejere på Sjælland, Fyn og øerne og hørte den kendte politiker bruge sin taletid på at kritisere stilstanden i udviklingen af en ny forfatning for Danmark.

Forsamlingen på omkring 70 mænd var den såkaldte stænderforsamling, hvor delegerede fra de tre stænder i det østlige Danmark siden 1835 mødtes for at drøfte statens anliggender.

“Det er ikke en historie, som vi har patent på, for der var også stænderforsamlinger i Viborg og i de to hertugdømmer. Men Roskilde var en vugge for demokratiet i Danmark, ” fortæller Morten Thomsen Højsgaard.

Faktisk var stænderforsamlingerne det repræsentative demokratis spæde begyndelse, for de delegerede blev stemt ind af omkring tre procent af vælgerne. Dog havde forsamlingen ingen magt, men de måtte rådgive enevoldskongen.

Værdsæt demokratiet – og dem vi står på skuldrene af

Og det var ikke uden betydning at sidde i stænderforsamlingen i Det Kongelige Palæ. Flere af herrerne blev forkæmpere for demokratiet – heriblandt grundlovens hovedforfatter, D.G. Monrad – og førnævnte Orla Lehmann, som også fik stor indflydelse på udkastet til grundloven.

“På stænderforsamlingen blev der slået en grundtone an – mændene her diskuterede statens anliggender og dannede netværk, som skubbede på for en ny styreform i Danmark,” fortæller museumsdirektøren og påpeger, hvorfor vi skal mindes historien:

“Vi skylder at fejre, markere og hylde vores demokrati og værdsætte de personer, som muliggjorde det gode samfund, vi har i dag med ytringsfrihed, ligestilling, foreningsliv med mere”.

Morten Thomsen Højsgaard fortsætter med stof til eftertanke:

“Når man kigger ud i verden, er det tydeligt, at demokratiet ikke er en given styreform, som alle lande en dag vil tage til sig – det troede en del danskere nok engang. Så hvis demokratiet er noget man er glad for, så synes jeg, at man skal fejre grundlovsdag.”

Kom til fejring af grundloven i Lejre og Roskilde

Lejre Museum, kl. 9.45

Program:

9.45-10.00: Udskænkning af kaffe og kage ved Skibssætningen til de første 50.

10.00: Museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard holder grundlovstale ved Skibssætningen.

10.15: Alle går i samlet flok til Lejre Museum

10.30-11.00: Fællessange med udgangspunkt i lokalområdet med pianist og sanger Line Rosenlund.

Tid, pris og sted

Tid: 5. juni 2023, kl. 9.45-11.00

Pris: Gratis

Sted: Skibssætningen i Gl. Lejre, tæt ved Lejre Museum, Orehøjvej 4B, 4320 Lejre

Roskilde Museum, museumsgården, kl. 12.30

Program:

12.30-12.45: Udskænkning af kaffe og kage til de første 50.

12.45-13.00:  Museumsdirektør Morten Thomsen Højsgaard holder grundlovstale.

13.00-13.30: Fællessange med udgangspunkt i lokalområdet med pianist og sanger Line Rosenlund.

Tid, pris og sted

Tid: 5. juni 2023, kl. 12.30-13.30

Pris: Gratis

Sted: Roskilde Museum, Museumsgården, Sankt Ols Stræde 3, 4000 Roskilde

Husk: Påklædning efter vejrforholdene – vi rykker dog indenfor, hvis nødvendigt.

FLERE NYHEDER OG ARTIKLER FRA LEJRE MUSEUM

Grundlovsdag på Lejre Museum

Grundlovsdag på Lejre Museum

På Grundlovsdag den 5. juni inviterer Roskilde Museum til hyggeligt samvær og fællessang, hvor vi med historiefortællinger og nærværet til Roskilde by omfavner grundloven gennem tale fra ROMUs direktør Morten Thomsen Højsgaard og musik akkompagneret af Line Rosenlund.

læs mere
LÆR LEJRE AT KENDE PÅ HISTORISKE SOMMERVANDRETURE

LÆR LEJRE AT KENDE PÅ HISTORISKE SOMMERVANDRETURE

Ved du, hvor Harald Hildetand eftersigende er begravet? Eller kender du historien om gudinden Nerthus i Herthadalen? Lejreområdets naturskønne landskab er sprængfyldt med fascinerende historier – og hele sommeren kan du høre nogen af dem, når Lejre Museum i samarbejde med Lejre Museumsforening, Lejre Historiske forening og lokale lodsejere inviterer på gratis historiske vandreture i lejreområdet.

læs mere
[{ _i=”0″ _address=”4.0.0.0″ /]

post-1509

Butik

BEGIVENHED

Besøg Lejre Museums butik hvor du finder et varieret udvalg af varer bl.a. historiske smykker, bøger, legetøj, drikke og meget mere. Mange af varerne kommer med en lille historie tilknytte. I Butikken kan også købes billet til museets udstillinger såvel som til museets forskellige arrangementer.

Lejre Museum tilbyder også muligheden for at stille tørsten og den søde tand. I museets lille cafehjørne kan du nyde økologisk, fairtrade Puro kaffe, økologisk juice, smoothies og sodavand fra Naturfrisk Ørbæk Bryggeri, Hansen’s Is samt chokolade fra den lokale chokoladeverdensmester Friis-Holm m.m. I sommerhalvåret kan du nyde dine køb og solens stråler i vores udendørs cafemøbler.

Det er gratis entré til museets butik og café.

banner_gul_99x32

Åbent i påsken
Alle dage kl. 11-16